Quote:
Originally posted by Falcor
Its just really funny. Ill do the math for you... Ok graal. It costs 39 a year right? that is $3.25 a month. If you wanna make it every school day. it would be about 21 cents a day for every day you go to school..
Now here is your lunch (its a bout $1.50 a day for the sake of argument) Look at the difference. Even if you get reduced lunch (40 cents) So every year for regular lunch you pay about $270
and for reduced you pay 72 dollars.
Now look at them numbers. Number never lie
Per day
Graal: $0.21
Reduced Lunch: $0.40
Regular Lunch: $1.50
========
Per year
Graal: $39
Reduced lunch: $72
Regular Lunch: $270
And that is why it is SO SO SO rediculous to complain about the price.
|
*kerblink* Yeah, so just, ah, don't eat lunch for half a year...and you can afford Graal?
I think I liked it better in terms of movies. One adult ticket: 7 dollars. At that rate, you could watch 5 or 6 movies a year, or play Graal2002 as much as you like for that entire year.
Even that's not such a good comparison, so look at video games. Find a game that costs less than $39 dollars, and tell me it's gonna give you more than a solid year of enjoyment, or that new things will develop on it even occasionally. Devil May Cry's supposed to be a great game, but it's not $39, and in a year I'd be bored with it. FFVI is still one of the best games I've ever played, and that was for the SNES, and that was like $45 when I got it. A single PS2 game goes for like 60 bucks nowadays...and yeah, okay, so the quality's much better. But you can get lifetime access to Classic for $15 - that's 1/4 the price. You could get 4 people upgrades for the price of Gran Turismo 9 or whatever they're on now.